loading
seozie-img
Darmowy Hosting czy Płatny

Darmowy hosting czy może jednak płatny? Dlaczego w dzisiejszych czasach nie ma zbyt wielkiego wyboru darmowych hostingów? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Podstawowe różnice

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest hosting trzeba by sięgnąć nieco głębiej. Hosting to tak naprawdę miejsce, na którym przechowywane są dane, jakieś pliki. Hostowanie znaczy przechowywanie i serwowanie na świat plików, danych. Każdy kto ma komputer podłączony do internetu i próbował kiedykolwiek udostępniać innej osobie pliki wie, że aby te pliki były zawsze dostępne to ten komputer powinien być zawsze włączony, a jeśli zostanie wyłączony, albo internet padnie, albo braknie prądu i zadzwoni do niego odbiorca to udostępniający musi do komputera ów podejść i wykonać jakieś czynności diagnostyczne, naprawcze i tak dalej, aby przywrócić możliwość oglądania hostowanych plików.

Dokładnie tak samo jest w przypadku profesjonalnych hostingów lub w ogóle hostingów. Aby to miejsce, które z założenia musi być dostępne 24/7/365 mogło takie być to:

1. Musi być stale włączone

2. Musi być stale podpięte do sieci internet, najczęściej nie do jednego jak w domu, a do kilku dostawców internetu

3. Musi zapewnić prąd w przypadku zaniku zasilania sieciowego (najcześciej ma kilku dostawców prądu jednocześnie)

4. W przypadku problemów ktoś po stronie usługodawcy musi zgłoszenia 24/7/365 obsługiwać i rozwiązywać problemy

5. Ktoś powinien stale dbać o aktualizacje i bezpieczeństwo

6. Ktoś powinien konserwować sprzęt i wymieniać uszkodzone, zużyte podzespoły

7. Ktoś powinien wykonywać gdzieś kopie danych w razie awarii

Mało? Jeżeli doba ma 24 godziny, a jeden technik może zgodnie z prawem pracować najwyżej 8 godzin, bo przecież nikt nie lubi zostawać w pracy po godzinach to potrzebnych jest na całe 24 godziny conajmniej 3 doświadczonych ludzi. Mówimy wciąż o niewielkim środowisku hostingowym. A gdzie pozostali pracownicy?

Tak, dlatego właśnie darmowych hostingów już praktycznie nie ma, bo ludzie nie pracują i nie robią nic za darmo. Firmy hostingowe nie są instytucjami charytatywnymi, płacą ludziom za pracę i za to, aby zawsze byli gotowi nieść pomoc użytkownikom i zapeniać ciągłość działania, reakcje na awarie itd.

Co prawda istnieją jeszcze firmy oferujące w zamian za reklamy, w zamian za „coś” darmowe miejsce na pliki, ale z reguły miejsca jest niewiele, zasoby nie mają gwarancji dostępności, nie mają kopii bezpieczeństwa, nie mają wsparcia i tak dalej. Zdarzają się także firmy oferujące miejsce na pliki jako komplementarną usługę dla innych sprzedawanych usług, ale jest to inny typ usługi.

Na koniec warto sobie odpowiedzieć na pytanie. Czy ty chciałbyś/chciałabyś pracować na i dla kogoś za darmo? Świadczyć swoją dostępnością i czasem komuś usługi bezpłatnie? A jeśli nawet tak, to w dłuższej perspektywie jak będzie wyglądała jakość świadczonych w ten sposób usług? Przy obecnych cenach hostingu sięgających dosłownie kilku złotych miesięcznie nie warto nawet rozmyślać o darmowych usługach.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.