loading
seozie-img
Jedno konto czy kilka dla różnych stron?

Masz kilka różnych stron i zastanawiasz się co będzie dla ciebie lepsze, jedno konto i niskobudżetowe zarządzanie na nim kilkoma domenami, stronami www czy założenie kilku kont, dla każdej strony oddzielnie. Jest jeszcze opcja numer trzy czyli założenie konto typu Reseller/Multikonto i z jego poziomu tworzenie oddzielnych kont dla stron. 

Jedno konto, wiele problemów

Jeżeli masz jedno konto to z technicznego punktu widzenia nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać do niego kilka domen, a w wyższych pakietach możesz ich dodać nieskończenie wiele i tak dodawać nowe strony. To rozwiązanie jest bardzo wygodne i przede wszystkim tanie. Masz możliwość dodania kilkunastu czy kilkuset stron do jednego konta, mieć jeden niski abonament i możliwość zarządzania w jednym miejscu wszystkim. Problem pojawi się jednak wtedy, kiedy jedna ze stron zostanie przejęta przez boty, hakera i ktoś uzyska dostęp do plików na twoim koncie. Będzie ta osoba w stanie nie tylko wykraść wszystkie dane, pliki, ale też i maile ze wszystkich twoich stron. Nie ma siły, jeśli masz jedno konto i wszystkie dane, wszystkie strony trzymane w jednym miejscu to haker jest w stanie te dane ci zabrać, skoro ty też je widzisz logując się do konsoli czy do FTP, to inna osoba także. 

Drugim problemem jest wydajność. Jedno konto ma z góry narzucony limit mocy obliczeniowej, miejsca, pamięci dla wszystkich twoich stron i nie ma możliwości podzielenia konta tak, aby każda strona miała określoną ilość zasobów. Jeśli zatem jedna ze stron zacznie być odwiedzana bardzo często i przez bardzo dużą liczbę osób to pozostałe strony na pewno zwolnią gdyż każda ze stron będzie walczyć o zasoby z innymi stronami. Jeśli zatem masz kilka aplikacji, które dość mocno obciążają zasoby, jedno konto może być powodem twojej frustracji, gdyż aplikacje będą działać wolniej. W przypadku wysycenie miejsca na koncie przez jedną ze stron, pozostałe również odczują skutki braku miejsca i w efekcie, wszystkie jednocześnie mogą przestać działać.

Wiele kont dla wielu stron

Rozwiązaniem wszystkich powyższych problemów jest uruchomienie kilku kont dla kilku stron, na przykład tych najbardziej wymagających. Rozdzielisz nie tylko fizycznie od siebie strony, ale też i zabezpieczysz je przed przeciążeniem jednego konta.

W Hosterion fizycznie separujemy konta od siebie. Każde z kont jest chroniona komercyjnym rozwiązaniem CageFS, które fizycznie separuje  konta, użytkowników i pliki od siebie. Dlaczego nie można tej technologii zastosować w jednym koncie? Separacja jest realizowana na poziomie konta i loginu. Nie ma możliwości uruchomienia w ramach jednego loginu separacji plików w tak skuteczny sposób jak na poziomie loginu i przestrzeni danego użytkownika. Kolejną z zalet jest z pewnością fakt, że każda strona otrzymuje moc obliczeniową zgodną z typem wybranego konta. Zatem jeśli jedna strona będzie generowała ogromny ruch to zwolni tylko ona, pozostałe mimo, że mogą być umieszczone na tym samym Node nie zauważą w ogóle tego problemu. Będą działać szybko. Pewnym minusem tego rozwiązania jest konieczność zarządzania oddzielnie wszystkimi kontami, co może być uciążliwe. Dodatkowo, każde konto to oddzielny koszt, z pewnością większy niż w przypadku jednego konta. Każdy powinien odpowiedzieć sobie na pytanie czy ważny jest koszt czy stabilne i szybkie działanie stron oraz przede wszystkim ich bezpieczeństwo wraz ze zgromadzonymi danymi.

Jedno Multikonto Reseller

Pewnym kompromisem, zwłaszcza dla developerów tworzących różne strony jest konto typu Reseller/Multikonto. Pozwala ono na stworzenie każdemu klientowi czy też każdej stronie innego, oddzielnego konta – fizycznie separowanego od innych kont. Dzięki mechanizmowi multikonta możliwe jest zarządzanie wszystkimi kontami za pomocą jednego loginu, z którego potem przełączamy się na inne konta/loginy. Podkonta są fizycznie chronione przez widokiem innych kont i danych. Dodatkowo w koncie typu Reseller masz możliwość zarządzaniem zasobami. Możesz samodzielnie określić, które konto otrzyma ich więcej, a które mniej lub wszystkie po równo. Jest to niewątpliwie plus i wygoda dla tych co mają wiele stron. Jest to też kompromis pomiędzy kosztami wielu kont, a bezpieczeństwem jednego. Z drugiej strony należy pamiętać, że konto Reseller ma także ograniczenia narzucone z góry na wszystkie konta jednocześnie. Jeśli przydzielisz zbyt wiele zasobów razem do wielu kont i na jednej, czy dwóch stronach zacznie przybywać ruchu, to finalnie inne konta mogą odczuwać spadek wydajności i mocy obliczeniowej gdyż są zamknięte w twojej przestrzeni Resellera z ograniczoną mocą obliczeniową. Warto tutaj rozsądnie zarządzać swoimi limitami i zasobami, aby nie przeszacować możliwości i finalnie nie spowodować podobnych problemów jak przy jednym koncie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.